Bitcoin & Coin Terimleri

Günümüz ekonomik dünyasında gün geçmiyor ki yeni şeyler yaşanmasın. Süreklilik esasındaki bu yeni gelişmeler elbette başlı başına taşımış oldukları unsurlarıyla tamamen yeni kapılarını bizlere açmaya devam ediyor. İşte bunlardan birisi olan şifreli para sistemi ya da bilinen tam adıyla Hodling sistemi günümüzde yeni oluşan bir ekonomik sistem olarak dikkat çekmektedir. Bu sistemin taşımaya devam ettiği özellikler düşünüldüğü zaman şifreli para sistemi hakkında yaşanan tüm gelişmelerin birer birer ele alındığı titizlikle kendisini göstermektedir. Bunun yanında son derece öne çıkan bir başka unsur olarak şifreli para sisteminin kendine has birtakım terimleri bulunmaktadır. Bütün bu terimlerini ve bu terimlerinin ne anlama geldiklerini ele almadan önce bu sistemin nereden ortaya çıktığı üzerinde durmak gerekir.

YANLIŞ YAZILAN KELİMEDEN DOĞAN PARASAL SİSTEM

Bugüne kadar görülmedik bir şey oldu. Hodling para sistemi herhangi bir ekonomist tarafından özel olarak üzerinde saatlerce kafa yorularak tasarlanan bir şey halini almadı. Bitcoin adındaki sanal para birimlerinin alım satım işlemine izin veren bir forum sitesinde elinde mevcut haldeki bitcoinlerini satışa çıkaran bir kişinin satmak yerine yanlışlıkla hodling yazısı yazmasıyla olanlar oldu. Böylelikle bu kelime her ne kadar düşüş yaşasa da bir gün mutlaka elinizdeki değerlerin artacağı anlamına gelen bir telaffuzu karşılamaktaydı. İşte bütün bu süreçlere yönelik olarak da yanlış yazılan kelimeden doğan bir yeni sistem doğmuş oldu. Hem de gerçekten de geleceğe hitap edecek bir parasal sistem olması amacıyla son derece dikkatleri üzerine çeken yepyeni sistemi oluşturmaktaydı. Bütün bunlar dikkate alındığında tamamen farklı ve tamamen sıra dışı bir çalışmanın yansıtılması mümkün olmaktadır.

YENİ SİSTEMİN YEPYENİ TERİMLERİ

Elbette bu sistemin kendisine ait birtakım terimleri de bulunmaktadır. Bu terimler tamamen yeni sistemin özü itibariyle daha rahat bir şekilde anlaşılır olmasını sağlamak için mevcuttur. Bu anlamda düşünüldüğü zaman söz konusu yeni sistemin ortaya koymaya devam ettiği birtakım yeni terimleri bulunmaktadır. İşte o terimler:

PUMP VE DUMP

Pump sürekli olarak değerlerde görülen düzenli artışları ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu nedenle de bir değerin artışı demek diğer değerlerle kıyaslandığında daha kazançlı bir kaldıraç payına sahip olması demektir. Bu nedenle pump özellikle hodling sisteminin bilinmesi gereken önemli terimlerinden birisidir. Bir diğer terim ise bunun tam aksi yönündedir. Bu terimin adı dump olarak ifade edilmektedir. Günümüzde bankacılık sistemlerinde de sıkça kullanılan bu sistem sürekli olarak düşüşü ifade etmektedir. Fakat hatırlanacak olunursa her düşüşün mutlaka yükselişi de vardır ilkesinden hareket eden bu ekonomik sistemin ortaya koyduğu bir gerçek vardır. Dump bir gün mutlaka ama mutlaka pump olacak yani yükseliş yakalayabilecektir.

MOAD VE DYOR

Parasal sistemlerden olarak yine şifreli para biriminin olmazsa olmaz değerlerinden olma özelliğini koruyan moad terimi sıklıkla kullanılmasa da yine de hodling sistemine ait bir terim niteliğini taşımaktadır. Bu da eldeki değerlerin tespiti, analizi olarak oluşturulan piyasa durumunu belirtmektedir ki moad terimi bu anlamda dyor ile iç içe olarak görünmektedir. Söz konusu değer olarak dyor terimi her bir değere verilen genel addır.

ICO VE SATS 

Hodling terimine yönelik olarak geliştirilen bir diğer terim ise ıco terimi olarak bilinmektedir. Bu terim arz-talep dengesini ifade eder ve halkın beklentilerini içeren bir grafik çizer. Bu çizmiş olduğu grafikler dikkate alındığında da ıco teriminin sağlamaya devam ettiği bütün unsurlar bütün halleriyle açık ve net bir şekilde kendisini göstermektedir. Sats terimine de değinmek gerekir. Sonuçta şifreli bir dünyanın şifreli para birimi olma özelliğini gösteren sats terimi bitcoin sanal para birimini ilk olarak ortaya koyan kişinin adından kendisini almıştır. Satoshi’nin kısaltılması olarak dikkat çeken bu terimde her bir bitcoinin alt değerdeki fiyatları ifade edilmektedir. Buna bitcoin cinsinden altcoin adı verilmektedir.

JETON VE WALLET

Hodling sisteminin öne çıkan terimleri olarak kesinlikle bilinmesi gereken terimleri oluşturmaktadır. Öyle ki söz konusu bu terimlerin bilinmeden, anlaşılmadan kesinlikle tamamen farklı ve tamamen değişik unsurların tamamlanması mümkün olmayacaktır. İşte bu nedenler bir arada düşünülünce jeton teriminin ne demek olduğunu bilmek gerekir. Bu terim yatırımcıya verilen hisse olarak tanımlanmaktadır. Bu hisse payı jeton olarak ya da token olarak ifade edilmektedir.

Elbette bir diğer öne çıkan terim ise wallet terimi olarak bilinmektedir. Hesap cüzdanı anlamına gelen bu terimde şifreli para biriminde kişinin kendisine ait hesap cüzdanını ifade etmek için wallet terimi kullanılmaktadır.

BLOCKCHAIN VE CHOYNA

Şifreli para birimi sisteminin öne çıkan özelliklerinden birisi olarak tüm işlemlerin dökümünü ifade eden blockchaın terimine yer verilmektedir. Yer verilen bu terimin yanı sıra öne çıkmaya devam eden bütün belli başlı yönler bir arada düşünüldüğünde tamamen nitelikli ve tamamen sıra dışı bir anlayış doğrultusunda tüm gelişmelerin anlık olarak elektronik ortamda kişinin takip etmesini sağlayan birtakım yönleri bulunmaktadır. Bu yönlerle beraber özellikle blockchaın sisteminin kullanarak ilerleme kaydettiği sistemi ilk önce Çinliler tercih ettikleri için Çinliler anlamına gelen choyna terimi kullanılmaktadır. Bilindiği gibi Çinliler bitcoin sistemini başlatmışlardır. Choyna terimi tam da bunu karşılamaktadır.

ADDY VE FUD

Şifreli para sisteminde de elbette bir hesap numarası bulunmaktadır. Bunlar tamamen güçlü algoritmik şifreleme yöntemleriyle hazırlanmış addy şifreleri olduğundan kesinlikle kolay kolay hesapların ele geçirilmesi mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra sözü edilen addy sisteminin sağlamaya devam ettiği tüm yönler dikkate alındığında şifreli para adresinin kişiye özel elektronik ortamda yürütülen çalışmaları olduğu hemen anlaşılacaktır. Bunun yanında bitcoin borsasındaki gelişmelerin tereddütle karşılanmasını, ne zaman yükselip ne zaman düşeceğinin tahmin edilememesini ifade etmede fud terimi kullanılmaktadır. Belirsizlik anlamına gelen söz konusu bu sistemde tamamen öne çıkan boyutlara yer verilerek fud teriminin sağlamakta olduğu nitelikler bütün halleriyle dikkat çeken unsurları oluşturmaktadır.

REKT VE TO THE MOON

Şifreli para biriminde son derece nitelik gerektiren unsurlar baz alındığı zaman rekt teriminin sağlamaya devam ettiği yönler görülmektedir. Bu yönler itibariyle başlıca temel sistem olarak bu sistemde sistemdeki zarar etmiş kişileri tanımlamak amacıyla bu terim kullanılmaktadır. Bunun yanında to the moon terimi yükselişlerin o kadar ilerleyerek devam ettiğini ve adeta aya yükseldiğini ifade etmede kullanılmaktadır. Bu anlamda da to the moonteriminin taşımaya devam ettiği bütün yönleri itibariyle rekt süreklilik az eden başlı başına gelişmelerine yer verilmektedir.

WHALE VE FOMO

Hodling sisteminde kesin olarak bilinmesi gereken terimlerden birisi de whale terimiyle fomo terimidir. Her iki terimin sahip oldukları nitelikler baz alındığında tamamen büyük bir nitelik taşıyan güçlü yanlarının var olduğu ve bunun yanı sıra whale terimiyle yatırımda bulunan yüksek sermayedarları ifade etmede kullanıldığı hemen dikkat çekmektedir. Bütün bunların dışında fomo teriminde ise fırsatları değerlendirme ve bunlara karşı bir korku, bir şüphe duyan kişileri ifade etmekte kullanıldığı görülmektedir. İşte öne çıkan tüm bu özellikleriyle fomo terimi fırsatları kaçırmama olarak kendisini göstermektedir.

ATH VE HODL

Son olarak belli başlı terimlere yönelik olarak belirtilenlerden hem ath terimi hem de hodl terimi üzerinde de durarak konuyu nihayete erdirmek gerekir. All the time hodling kelimelerinin kısaltmasından oluşan ath terimi tüm zamanların değeri olarak bilinmektedir. Bu açıdan söz konusu terimin sahip olduğu birtakım nitelikler baz alındığı zaman ister yükselişte olsun ister düşüşte olsun tüm zamanlardaki etkin değerleri ifade etmek için bu terim kullanılmaktadır. Hodl terimine bakıldığı zamansa bu terimin bir gün düşüş yaşayan değerlerin mutlaka ama mutlaka yükseliş de yaşayacağını ifade etmede kullanılmaktadır. Bu şekilde de düşüş yaşayan her bir değerden uzak durularak yüksek değerlere yatırım yapmanın her zaman kazanç sağlayacağı yanılgısı da böylelikle aydınlatılmaktadır.

İşte bütün bunlar da açık bir şekilde göstermektedir ki gerek hodl sistemi gerekse bu sistemin sunmuş olduğu şifreli para döngüsü tamamen değişik bir evrensel ekonomik sistem olma özelliğini taşımaktadırlar. Taşımış oldukları bu ekonomik sistem de elbette bu sistemlerin tüm yönleriyle güçlerine güç katmada ve daima gelişmelerini sağlamada nitelikli bir özellik göstermektedir. Böylelikle gösterilen tüm özellikler dikkatle incelenerek tüm terimlerin yaşamaya devam ettikleri yöntemler ve bunların dayandıkları içerikler tüm halleriyle ortada duran gelişmeleri ifade etmektedir. Sonuç itibariyle de şifreli dünyanın şifreli para birimleri olarak tanımlanan söz konusu bu sistemin ne kadar farklı yönlerinin olduğu bir kere daha anlaşılmıştır.

317 Comments

 1. Austbene Nisan 9, 2019 Reply
 2. Austbene Nisan 10, 2019 Reply
 3. Austbene Mayıs 9, 2019 Reply
 4. Austbene Mayıs 10, 2019 Reply
 5. oprol evorter Mayıs 12, 2019 Reply
 6. AntonioSoype Mayıs 17, 2019 Reply
 7. Rebchulky Mayıs 31, 2019 Reply
 8. Kelsuep Haziran 3, 2019 Reply
 9. Austbene Haziran 4, 2019 Reply
 10. Austbene Haziran 5, 2019 Reply
 11. Rebchulky Haziran 11, 2019 Reply
 12. Kelsuep Haziran 13, 2019 Reply
 13. Austbene Haziran 17, 2019 Reply
 14. Austbene Haziran 18, 2019 Reply
 15. Samsung Email apk Haziran 21, 2019 Reply
 16. Rebchulky Haziran 22, 2019 Reply
 17. Kelsuep Haziran 26, 2019 Reply
 18. Austbene Haziran 29, 2019 Reply
 19. Rebchulky Temmuz 4, 2019 Reply
 20. Austbene Temmuz 8, 2019 Reply
 21. Austbene Temmuz 9, 2019 Reply
 22. Kelsuep Temmuz 9, 2019 Reply
 23. facility Temmuz 16, 2019 Reply
 24. Rebchulky Temmuz 16, 2019 Reply
 25. Kelsuep Temmuz 21, 2019 Reply
 26. seguros de carros Temmuz 22, 2019 Reply
 27. Austbene Temmuz 25, 2019 Reply
 28. Austbene Temmuz 26, 2019 Reply
 29. more Ağustos 8, 2019 Reply
 30. ปั้มไลค์ Ağustos 12, 2019 Reply
 31. More Bonuses Ağustos 18, 2019 Reply
 32. Tractor Workshop Manuals Ağustos 21, 2019 Reply
 33. pay Ağustos 24, 2019 Reply
 34. skylinetix Ağustos 26, 2019 Reply
 35. webtalk Ağustos 29, 2019 Reply
 36. oflewskii Ağustos 31, 2019 Reply
 37. DCSsystems Eylül 3, 2019 Reply
 38. Landen Eylül 4, 2019 Reply
 39. bordell berlin Eylül 16, 2019 Reply
 40. bordelle berlin Eylül 16, 2019 Reply
 41. useful reference Eylül 16, 2019 Reply
 42. EliteDefenseTech Eylül 17, 2019 Reply
 43. you can check here Eylül 19, 2019 Reply
 44. discover this Eylül 20, 2019 Reply
 45. Edison Crawmer Eylül 21, 2019 Reply
 46. Parbriz Audi a6 Eylül 21, 2019 Reply
 47. Techey Adda Eylül 21, 2019 Reply
 48. Go Get Travel Eylül 22, 2019 Reply
 49. see page Eylül 23, 2019 Reply
 50. Lala Dieterle Eylül 25, 2019 Reply
 51. pcb drill Eylül 27, 2019 Reply
 52. Luxenationz Eylül 28, 2019 Reply
 53. Jackie Heddins Ekim 3, 2019 Reply
 54. StevAnesia Ekim 4, 2019 Reply
 55. Royal CBD Ekim 7, 2019 Reply
 56. Mubaya Ekim 8, 2019 Reply
 57. Camie No Ekim 10, 2019 Reply
 58. Frankie Sokal Ekim 11, 2019 Reply
 59. Kaylee Liljenquist Ekim 11, 2019 Reply
 60. Fredrick Derksen Ekim 11, 2019 Reply
 61. Audie Poremski Ekim 11, 2019 Reply
 62. Wilfredo Nuntaray Ekim 12, 2019 Reply
 63. i99Club Ekim 12, 2019 Reply
 64. The BP Ekim 14, 2019 Reply
 65. wristbands Ekim 18, 2019 Reply
 66. buy cbd capsules Ekim 18, 2019 Reply
 67. mennyezeti lámpa Ekim 20, 2019 Reply
 68. buy cbd oil Ekim 21, 2019 Reply
 69. Watch boxes Ekim 23, 2019 Reply
 70. gospel music Kasım 1, 2019 Reply
 71. alpaca Kasım 5, 2019 Reply
 72. suba suba Kasım 7, 2019 Reply
 73. mo hinh mut xop Kasım 12, 2019 Reply
 74. psihologija Kasım 12, 2019 Reply
 75. 室內設計 Kasım 12, 2019 Reply
 76. pirate place pro Kasım 13, 2019 Reply
 77. Nicolette Spivak Kasım 13, 2019 Reply
 78. youtube for sales Kasım 13, 2019 Reply
 79. elektroenergetika Kasım 13, 2019 Reply
 80. Mens Wear Supplier Kasım 13, 2019 Reply
 81. Relationship Advice Kasım 15, 2019 Reply
 82. Relationship Courses Kasım 15, 2019 Reply
 83. Relationship Advice Kasım 15, 2019 Reply
 84. d3500 camera remote Kasım 15, 2019 Reply
 85. 1500d price all site Kasım 15, 2019 Reply
 86. buy backlinks Kasım 16, 2019 Reply
 87. digital strategy Kasım 16, 2019 Reply
 88. coconut oil with Kasım 16, 2019 Reply
 89. us election Kasım 16, 2019 Reply
 90. anal first time Kasım 16, 2019 Reply
 91. Miss Date Doctor Kasım 17, 2019 Reply
 92. Miss Date Doctor Kasım 17, 2019 Reply
 93. Curcuma Kasım 18, 2019 Reply
 94. Bio cbd öl Kasım 18, 2019 Reply
 95. Chia se cach Kasım 18, 2019 Reply
 96. login Kasım 18, 2019 Reply
 97. download now Kasım 18, 2019 Reply
 98. 오션파라다이스 Kasım 18, 2019 Reply
 99. 먹튀검증 Kasım 18, 2019 Reply
 100. 미술학원 Kasım 19, 2019 Reply
 101. Kent Vanhoy Kasım 19, 2019 Reply
 102. voennoe obozrenie Kasım 19, 2019 Reply
 103. zerkala v nishu Kasım 19, 2019 Reply
 104. Tattoo Shops Kasım 19, 2019 Reply
 105. Tattoo Designs Kasım 19, 2019 Reply
 106. Tattoos Kasım 19, 2019 Reply
 107. 먹튀검증 Kasım 20, 2019 Reply
 108. Eliz Kasım 20, 2019 Reply
 109. Naomi Kasım 20, 2019 Reply
 110. Bridgette Kasım 20, 2019 Reply
 111. Zofia Kasım 20, 2019 Reply
 112. tinyurl.com Kasım 20, 2019 Reply
 113. SEO Vancouver Kasım 20, 2019 Reply
 114. SEO Vancouver Kasım 20, 2019 Reply
 115. SEO Vancouver Kasım 20, 2019 Reply
 116. mama bear shirt Kasım 20, 2019 Reply
 117. SEO Vancouver Kasım 20, 2019 Reply
 118. SEO Kasım 20, 2019 Reply
 119. du an can ho Kasım 21, 2019 Reply
 120. cua chong chay Kasım 21, 2019 Reply
 121. seo ecommerce Kasım 21, 2019 Reply
 122. SEO Vancouver Kasım 21, 2019 Reply
 123. Martial Arts Kasım 21, 2019 Reply
 124. https://cbdistic.com/ Kasım 21, 2019 Reply
 125. C_THR82_1905 Kasım 21, 2019 Reply
 126. sex restraint Kasım 22, 2019 Reply
 127. http://tinyurl.com/ Kasım 22, 2019 Reply
 128. visit website Kasım 22, 2019 Reply
 129. SEO Vancouver Kasım 22, 2019 Reply
 130. WAPanel Scam Kasım 22, 2019 Reply
 131. Tamara Kasım 22, 2019 Reply
 132. Anibal Cacciatori Kasım 22, 2019 Reply
 133. Mittie Kasım 22, 2019 Reply
 134. http://cbdque.com/ Kasım 22, 2019 Reply
 135. Meredith Kasım 23, 2019 Reply
 136. Michal Kasım 23, 2019 Reply
 137. tinyurl.com Kasım 24, 2019 Reply
 138. murder short story Kasım 25, 2019 Reply
 139. coconut oil this Kasım 25, 2019 Reply
 140. see post Kasım 25, 2019 Reply
 141. best cbd oil for pain Kasım 26, 2019 Reply
 142. vibrating masturbator Kasım 26, 2019 Reply
 143. more info here Kasım 26, 2019 Reply
 144. hire space�ealing Kasım 26, 2019 Reply
 145. seotrafficbooster.com Kasım 26, 2019 Reply
 146. alternativna medicina Kasım 27, 2019 Reply
 147. dinner dates Kasım 27, 2019 Reply
 148. Rokas Dailide Kasım 27, 2019 Reply
 149. bitcoin Kasım 27, 2019 Reply
 150. venue search London Kasım 27, 2019 Reply
 151. butt plug Kasım 27, 2019 Reply
 152. venue search Glasgow Kasım 27, 2019 Reply
 153. venue search Brighton Kasım 28, 2019 Reply
 154. venue search Bristol Kasım 28, 2019 Reply
 155. bitcoin market Kasım 28, 2019 Reply
 156. venue search Oxford Kasım 28, 2019 Reply
 157. Hackernoon article Kasım 28, 2019 Reply
 158. ps4 games Kasım 28, 2019 Reply
 159. SAP C_BW4HANA_14 Kasım 28, 2019 Reply
 160. Suhu Togel Kasım 29, 2019 Reply
 161. cbd oil for insomnia Kasım 29, 2019 Reply
 162. watson Kasım 29, 2019 Reply
 163. venue finder Kasım 29, 2019 Reply
 164. Cheap Pajamas Kasım 29, 2019 Reply
 165. armenian videos Kasım 29, 2019 Reply
 166. quest bars cheap Kasım 30, 2019 Reply
 167. ps4 games Kasım 30, 2019 Reply
 168. https://techalook.com Kasım 30, 2019 Reply
 169. quest bars cheap Aralık 2, 2019 Reply
 170. find here Aralık 2, 2019 Reply
 171. StevAnesia Aralık 2, 2019 Reply
 172. sikiş izle Aralık 2, 2019 Reply
 173. porumba Aralık 3, 2019 Reply
 174. g spot Aralık 3, 2019 Reply
 175. bondage restraints Aralık 3, 2019 Reply
 176. coupon code Aralık 4, 2019 Reply
 177. quest bars cheap Aralık 4, 2019 Reply
 178. headphones earbuds Aralık 4, 2019 Reply
 179. t shirt equipment Aralık 5, 2019 Reply
 180. promo codes Aralık 5, 2019 Reply
 181. spacemen 3 t shirt Aralık 5, 2019 Reply
 182. ps4 games Aralık 5, 2019 Reply
 183. porno Aralık 5, 2019 Reply
 184. published here Aralık 5, 2019 Reply
 185. burritos near me Aralık 5, 2019 Reply
 186. restaurants near me Aralık 5, 2019 Reply
 187. C_FSUTIL_60 Aralık 5, 2019 Reply
 188. restaurant prices Aralık 6, 2019 Reply
 189. ps4 games Aralık 6, 2019 Reply
 190. cong ty luat uy tin Aralık 6, 2019 Reply
 191. thiet ke noi that Aralık 6, 2019 Reply
 192. ps4 games Aralık 6, 2019 Reply
 193. hosting web Aralık 6, 2019 Reply
 194. porno Aralık 7, 2019 Reply
 195. ps4 games Aralık 7, 2019 Reply
 196. quest bars cheap Aralık 7, 2019 Reply
 197. Pub 71 Aralık 8, 2019 Reply
 198. Taverna Aventine Aralık 9, 2019 Reply
 199. quest bars cheap Aralık 9, 2019 Reply
 200. fast passports Aralık 9, 2019 Reply
 201. airbnb host tips Aralık 9, 2019 Reply
 202. Custom digital Print Aralık 9, 2019 Reply
 203. quest bars cheap Aralık 9, 2019 Reply
 204. PRED 206 Aralık 9, 2019 Reply
 205. ATID 394 Aralık 10, 2019 Reply
 206. chainsaw case Aralık 10, 2019 Reply
 207. Nikon D5600 price Aralık 10, 2019 Reply
 208. downloader instagram Aralık 10, 2019 Reply
 209. ps4 games Aralık 10, 2019 Reply
 210. Web design Aralık 10, 2019 Reply
 211. vip bandarq Aralık 10, 2019 Reply
 212. Demir Leather Aralık 10, 2019 Reply
 213. ps4 games Aralık 11, 2019 Reply
 214. video downloader Aralık 11, 2019 Reply

Leave a Reply