Bitcoin Cash Nedir? BCH Coin Fork ve Satın Alma

BCH simgesi ile bilinen ve piyasada işlem gören kripto para, son derece özel olan yapısı ile dikkat çekmekte. Buna göre ”coin”, sadece internet dünyası içinde kullanılabiliyor. Bu yüzden online işlemler için tercih edilebiliyor. Coin, tam anlamı ile bir elektronik ödeme aracı olarak kabul edilmekte. Bundan dolayı kullanıcılar arasındaki ödeme işlemlerini yapmak bu şekilde son derece kolay oluyor. Ayrıca bu sistem dahilinde bir merkez bankası bulunmuyor. Bu sayede üçüncü bir şahıs ya da kurum da söz konusu olmuyor.

Coin, aslında Bitcoin ismi verilen sistemin bir nevi devamı. Çünkü eşlerin kendi arasındaki dijital olarak tanımlanan nakit sistemi, bu şekilde devam ediyor. Bunun yanı sıra BCH, blockchain defteri üzerinden işlem yapabiliyor. Coin tam olarak buraya kayıtlı. 1 Ağustos 2017 senesinde yaratılan bu kripto para, daha önce BTC sahibi olan kişilere otomatik bir şekilde verilmiş oldu. Ancak zamanla bu iki firma bir takım kararlar aldılar ve bu şekilde yollarını ayırdılar. 1 yıldan beri iki coin, farklı kripto paralar olarak işlem görmekte.

 

Bitcoin Cash Neden Oluşturuldu?

Birçok insan ”coin” neden oluşturuldu sorusunu sormakta. Aynı merkezden çıkan bu iki kripto paranın varlığı sorgulanmakta. Buna göre aslında temel yaratılış nedeni olarak veri ve işlem süresini arttırmak oldu. Aslında BTC ile veri sınırını ortadan kaldırmak çok zor değildi. Ancak bunun için bir fikir birliği oluşturulmadı. Ayrıca 2017 geldiği zaman mevcut olan kapasite, bir nevi görünmez olarak da tanımlanan duvara çarpmaya başladı. Bunun sonunda coin ücreti yükseldi. Yaşanan bu gelişmelerden dolayı ise BCH adı verilen coin oluşturuldu.

BCH, kısa süre içinde sunmuş olduğu avantajlar ile çok büyük bir kesim tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu noktada işlem hızının çok yüksek olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra değeri de sürekli artmakta. Ayrıca veri depolama kapasitesi de çok yüksek. BTC coin içinde sadece 1 mb veri izni söz konusu iken BCH coin ile bu durum tam 8 kat artmış durumda. Yani coin ile 8 mb gibi bir kapasite söz konusu. Bundan dolayı coin, işlem görmeye devam etmekte.

# İsimFiyatDeğişim (24s)Piyasa DeğeriHacim (24s)Mevcut TedarikFiyat Grafiği(7D)

BCH Nereden Alınır?

Satın almak için bu kripto parayı seçen kişiler, internetteki borsalar üzerinden rahatlıkla işlem gerçekleştirebiliyorlar. Bunun için ilk olarak bir coin borsası seçmek gerekiyor. Bu anlamda Binance borsasını tercih etmek son derece farklı. Buraya üye olduktan sonra BCH satın alma işlemini çok rahat bir biçimde yapmak mümkün. Bir diğer alternatif ise Kucoin. Aynı şekilde bu platform sayesinde de satın alma gerçekleştirilebilir.